Dobrze przekazana zła wiadomość

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, Zdrowie

Dobrze przekazana zła wiadomość

 

Współczucie w pracy lekarza

Wiele osób sądzi, że lekarze są zimni i szorstcy. Chociaż niektóre te opinie mogą być prawdą to większość lekarzy naprawdę dba o życie powierzone w ich dłonie. Podczas pełnego skupienia gdy lekarze starają się ratować i utrzymać przy życiu pacjenta czasami po prostu umyka im okazywanie emocji. Przekazanie złej wiadomości jest jednym z najtrudniejszych zadań należących do pracy medyka.

 

Wyzwanie dla lekarzy

W pewnym momencie praktyki lekarskiej koniecznością będzie przekazanie swojemu pacjentowi złej wiadomości o sytuacji medycznej. Ale w jaki sposób lekarze mogą to zapewnić w możliwie najbardziej skuteczny i współczujący sposób, nie powodując zamieszania lub dodatkowego cierpienia dla swoich pacjentów? Jak zapamiętać historię choroby każdego z pacjentów. Pomóc może w tym elektroniczna dokumentacja medyczna - dobrym przykładem jest np. Medfile.

 

Strategie przekazywania złych wiadomości

Reakcje na wiadomość o stanie zdrowia swoim czy kogoś bliskiego bywają różne. Nie da się stworzyć poradnika przekazywania trudnych wiadomości. Niektórzy są w pełni przygotowani by stawić czoła wynikowi, inni zaś zszokowani nie wierzą w dane. Podczas gdy jedni pozostają nieporuszeni, inni wpadają w rozpacz.

Niezależnie od tego jak dobrze przekazujesz złe informacje, trzeba pamiętać, że są ona nadal złe. Istnieje kilka strategii, które mogą ułatwić sprawę zarówno nadawcy jak i odbiorcy.

 

Bądź szczery.

Złe wieści stawiają pacjentów lub ich bliskich zazwyczaj w trudnej sytuacji i wiążą się z ciężkimi wyborami. Mimo tej świadomości większość chciałoby poznać prawdę bez względu na to jak niepokojąca może być. Zatem wyraźna komunikacja jest kluczem.

 

Bądź konkretny.

Jasne i łatwe przekazywanie wiadomości jest najlepszym rozwiązaniem. Nie używaj żargonu, ani eufemizmów. Bądź szczery i konkretny zachowując przy tym empatię.

 

Bądź empatyczny.

Pozwól, aby wiadomość dotarła do pacjenta czy jej bliskich – daj im trochę czasu. Potwierdź uczucia pacjenta i pokaż mu, że robiłeś co w Twojej mocy.

 

Bądź pomocny.

Pacjenci powinni wiedzieć, że jesteś po ich stronie. Nie mów, co mają robić. Jesteś tam po to by naprowadzić ich na pewna drogę i pomóc podjąć niezbędne decyzje.

 

Wysłuchaj.

Pozwól pacjentom wyrazić swoje emocje. Wysłuchaj ich i odpowiedz na wszelkie pytania. Jeśli sami ich nie zadają warto zapytać, czy jakieś mają.

 

Bądź człowiekiem.

W trudnych rozmowach pacjenci szczególnie pragną ludzkiej twarzy od swojego lekarza. Pomóż na nowo zdefiniować pacjentowi nadzieję.

Każdy z nas w trakcie życia otrzymał lub otrzyma złe wieści. Będąc lekarzem, warto wiedzieć w jaki sposób je przekazać. Jest to wielkim ułatwieniem zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Podobno sposób przekazywania takiej wiadomości jest bardzo ważna, gdyż człowiek doskonale zapamiętuje okoliczności, użyte słowa oraz stosunek lekarza.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jak Medfile® wspiera lekarzy, gdy muszą oni przekazać pacjentowi złe wiadomości?

Z poziomu Medfile® lekarz ma dostęp do pełnej historii leczenia, dzięki czemu lekarz ma kompletny obraz na całą sytuację, a to sprzyja nadaniu rozmowie odpowiedniego tonu i torów.

Dlaczego wysłuchanie pacjenta jest istotne podczas przekazywania złych wieści?

Pozwala to pacjentom wyrazić swoje emocje, daje im przestrzeń do reakcji i pokazuje, że lekarz jest zainteresowany i wspiera ich.

W jaki sposób lekarze mogą przekazywać złe wiadomości w sposób współczujący?

Przekazywanie złych wiadomości wymaga szczerości, konkretnej komunikacji, empatii i gotowości do wysłuchania pacjenta. Lekarz powinien być pomocny i pozostać człowiekiem, aby pacjent czuł wsparcie.

EDMelektroniczna dokumentacja medycznawizyta u lekarzazłe wiadomości