Erecepta w sytuacjach awaryjnych

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna

Erecepta w sytuacjach awaryjnych

 

Niewątpliwie erecepta jest dobrem, z którego korzystamy na co dzień i w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy możliwości udania się do gabinetu stacjonarnego na wizytę. Wygoda i szybka dostępność z każdego miejsca w Polsce to atut, w szczególności, gdy erecepta pojawia nam się w telefonie kilka chwil po zakończeniu konsultacji.

 

Lekarze w zasięgu naszych rąk

W obecnych czasach naszym kluczem do wielu drzwi jest telefon i chcąc nie chcąc coraz więcej spraw możemy dzięki niemu załatwić. Łatwy dostęp do internetu umożliwia nam skorzystanie z wielu urzędów, banków czy lekarzy z wygodnej pozycji w domu.

Informatyzacja polskiej służby zdrowia weszła w życie w odpowiednim dla nas momencie, ponieważ nasz pęd w życiu powoduje to, że brakuje nam czasu na te sprawy, które ten czas nam zabierają – w przypadku służby zdrowia ten czas pochłaniały nam między innymi ogromne kolejki do lekarzy każdej możliwej specjalizacji. Dzięki temu, że internet zagościł na stałe również i w polskiej medycynie, mamy szerokie możliwości od korzystania z porad lekarskich w formie konsultacji online. A dlaczego szerokie? Ponieważ możemy spotkać się z lekarzem, siedząc w domu, w biurze, czy kawiarni. e-Wizyta zapewnia nam komfort czasowy, którego potrzebowaliśmy jak powietrza, a fakt, że to my samodzielnie wybieramy sobie daty i godziny konsultacji, powoduje, że nie musimy gimnastykować się z grafikami, aby wymknąć się do lekarza, a co najważniejsze – erecepta, czy e-Skierowanie również podczas takiej konsultacji może zostać wystawione, jeśli są ku temu przesłanki zdrowotne.

 

Erecepta a leki na stałe

Erecepta jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że samodzielnie możemy zgłosić zapotrzebowanie na kończący się lek przez internet! Tak! Nie ma konieczności nawet dzwonienia do swojego lekarza z prośbą o ereceptę, wystarczy mieć aktywny profil na Internetowym Koncie Pacjenta oraz poprzednie recepty na lek musiałyby być wystawiane cyklicznie.

Nasz wniosek o lek będzie weryfikowany przez naszego lekarza POZ, bez względu na to, czy erecepta na lek była wystawiana przez lekarza POZ, czy specjalistę w placówce prywatnej. Dodatkowo warto zapamiętać, że lekarz POZ nie ma obowiązku rozpatrzenia wniosku na naszą korzyść, ponieważ może uznać, że leczenie trzeba dodatkowo skonsultować bądź wykonać dodatkowe badania. Dlatego warto być przygotowanym na to, że erecepta może nie zostać automatycznie przedłużona na nasze życzenie.

Aby złożyć wniosek, należy zalogować się na IKP, następnie kliknąć zakładkę „recepty” i wybrać „moje recepty”, odnaleźć odpowiednią receptę i zaznaczyć kwadracik przy danym leku i kliknąć „zamów receptę”. Na końcu należy potwierdzić wniosek. Dodatkowo można zostawić komentarz dla lekarza, przykładowo z informacją o samopoczuciu.

 

Zalety korzystania z elektronicznych dokumentów

  • erecepta jest możliwa do realizacji w każdej aptece w kraju,
  • erecepta zawsze jest dostępna do wglądu na IKP, więc jeśli usuniemy wiadomość sms z kodem erecepty to mamy zawsze do niej dostęp,
  • nie trzeba prosić o odpis na leki refundowane,
  • erecepta zawsze będzie czytelna, więc koniec poszukiwań apteki, gdzie rozczytają receptę
  • dawkowanie oraz zalecenia również znajdują się na elektronicznej recepcie.
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy mogę korzystać z konsultacji online?

Tak, dzięki informatyzacji polskiej służby zdrowia, możemy korzystać z konsultacji online i uzyskać porady lekarskie z wygodnego miejsca, takiego jak dom, biuro czy kawiarnia. Konsultacje online pozwalają na uzyskanie e-Wizyty, a nawet wystawienie erecepty czy e-Skierowania, jeśli są ku temu przesłanki zdrowotne.

Czy e-Recepta zawsze zostanie przedłużona na nasze życzenie?

Nie zawsze e-Recepta zostanie automatycznie przedłużona na nasze życzenie. Lekarz POZ ma prawo rozpatrzyć wniosek i uznać, że leczenie wymaga dodatkowych konsultacji lub badań. Warto być przygotowanym na taką ewentualność i być uczciwym w informacjach przekazywanych lekarzowi podczas konsultacji online.

Czy na e-Recepcie znajdują się informacje o dawkowaniu i zaleceniach?

Tak, e-Recepta zawiera informacje o dawkowaniu leku oraz zalecenia lekarza dotyczące sposobu stosowania leku. Dzięki temu pacjent może mieć pewność, że stosuje leki zgodnie z zaleceniami medycznymi.

e-receptatelemedycynakonsultacje medyczne online