Choroba afektywna dwubiegunowa inaczej nazywana zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi jest charakterystycznym schorzeniem, w którym występują na przemian napady manii i depresji. Ciągi pomiędzy tymi atakami nazywa się okresem remisji, który charakteryzuje się brakiem objawów chorobowych albo wystąpieniem nielicznych objawów o bardzo małym nasileniu.
Pacjent, który nie może funkcjonować w społeczeństwie
Objawy, które daje choroba afektywna dwubiegunowa nie pozwalają funkcjonować pacjentom w środowisku pracy, rodziny, znajomych i w środowisku lokalnym. Choroba o podłożu psychiatrycznym jest diagnozowana u młodych ludzi (do 35r.ż). Częste nawroty napadów sprowadzają do konieczności leczenie za pomocą terapii farmakologicznej, psychoedukacji i psychoterapii pod nadzorem lekarzy – specjalistów psychiatrii.
Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej może trwać długo, ponieważ choroba ma charakter nawrotowy i przewlekły. Polega na utrzymaniu stanu remisji podczas epizodów chorobowych, a także wdrażanie powrotu do normalnego funkcjonowania w środowisku pacjenta
Objawy, które świadczą o wystąpieniu choroby afektywnej dwubiegunowej to m.in.:
- Epizody depresyjne objawiające się w postaci: poczucia utraty energii życiowej, zmęczeniem, trudami w podejmowaniu prostych życiowych czynności, powolnym tempem myślenia i wypowiedzi, zaburzeniami uwagi oraz koncentracji, zaburzeniami pamięci;
- Epizody manii/hipomanii, które ujawniają się w postaci znacznie podwyższonego nastroju, nadpobudliwością, dominowaniem nad innymi, tendencją do agresywnych zachowań, szybkim mówieniem (słowotokiem), objawami wytwórczymi, nadużywaniem alkoholu, a nawet substancji psychoaktywnych, wysokim popędem seksualnym, nadmiernym poczuciem własnej wartości, ryzykownymi zachowaniami, podatnością na frustrację, bagatelizowaniem trudności;
- Epizodami mieszanymi, które charakteryzują się jednoczesnymi objawami depresji i manii;
- Remisja, czyli okres bez objawów występowania choroby lub rzadkimi objawami w remisji niepełnej.
Jak zapisać się do lekarza specjalisty online?
Lekarz online jest dostępny niemal 24/7 także w weekendy. Pacjenci mogą sprawdzić kiedy specjalista ma wolny termin wizyty. Osoba zauważająca objawy choroby dwubiegunowej może zapisać się do lekarza psychiatry w ciągu kilku minut.
Choroba afektywna dwubiegunowa musi zostać zdiagnozowana przez lekarza specjalistę – psychiatrę. Wprowadzenie leczenia i stała kontrola nad pacjentem to konieczność ze względu na nawrotowość choroby i jej przewlekłość.
Zapisz się do lekarza psychiatry przez platformę haloDoctor online:
- Wybierz lekarza psychiatrę z listy dostępnych specjalistów,
- Dobierz datę i godzinę wizytę do swoje planu dnia – możesz zapisać się na wizytę także wieczorem i w weekend,
- Wypełnij rzetelnie formularz przeznaczony dla pacjenta – ze wszystkimi danymi medycznymi i personalnymi,
- Po rejestracji na wizytę otrzymasz link do opłaty za wizytę online,
- Opłać wizytę przez PayU lub kartą płatniczą,
- Opłata za eWizytę pozwoli na otrzymanie linku do spotkania z lekarzem specjalistą online.
Po eWizycie pacjent może otrzymać eReceptę SMS-em lub mailem na potrzebne leki: psychotropowe, Rpw, Rp lub recepturowe.
Jakie podłoże ma choroba afektywna dwubiegunowa?
Może być wiele czynników, które przyczyniają się do wystąpienia choroby afektywnej dwubiegunowej. Czynniki społeczne - środowiskowe, biologiczne/genetyczne, psychologiczne, mogą wpływać na rozwój choroby.
Sprawdź występujące objawy sugerujące chorobę afektywną dwubiegunową – skontaktuj się z lekarzem przez haloDoctor.