Wystawienie e-Recepty wiąże się z pewnymi obowiązkami po stronie lekarzy, pielęgniarek, czy położnych. Brak pewnych informacji może skutkować tym, że pacjent nie zrealizuje e-Recepty w aptece. Co powinno znajdować się na e-Receptach refundowanych i tych nierefundowanych?
Najważniejsze informacje na e-Receptach
E-recepta, czyli elektroniczna recepta, to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej papierowej recepty, którą oficjalnie już zastąpił. Jest to dokument medyczny, który zawiera informacje o przepisanym pacjentowi leku lub lekach, ich dawkowaniu, częstotliwości przyjmowania oraz innymi zaleceniami dotyczącymi farmakoterapii. Papierowe recepty są dla osób, które nie posiadają aktywnego konta na IKP i w takich sytuacjach pacjenci otrzymują tzw. wydruki informacyjne.
Odpłatność na elektronicznej recepcie
W przypadku leków objętych refundacją, lekarz nie ma obowiązku wypisywania na e-Recepcie kodu choroby. kod choroby nie jest konieczny do jakichkolwiek działań związanych z wykupieniem leków refundowanych w aptece.
W sytuacji, gdy pacjentowi należy się refundacja na leki, lekarz nie powinien zaznaczać w systemie symbolu „X” oraz „100%”, ponieważ to oznacza pełną odpłatność. W przypadku braku jakiegokolwiek oznaczenia, każdy pracownik apteki ma obowiązek wydać pacjentowi leki z taką odpłatnością, z jaką jest określony w wykazie leków refundowanych.
Jakie dane powinna posiadać e-Recepta?
Jak już wiemy e-Recepta, to odzwierciedlenie swojej papierowej poprzedniczki, w związku z tym e-Recepta zawiera takie same informacje, czyli:
- podstawowe dane pacjenta, takie jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i dodatkowe przysługujące uprawniania,
- dane specjalisty wystawiającego e-Receptę, czyli imię, nazwisko, numer prawa do wykonywania zawodu lekarza,
- dane przychodni / gabinetu lekarskiego,
- dokładne informacje o lekach,
- data wystawienia oraz realizacji e-Recepty.
Pacjent mimo braku posiadania fizycznego dokumentu, te wszystkie dane znajdzie na elektronicznej recepcie, która dostępna jest na indywidualnym profilu IKP, który jest bezpłatny dla obywateli naszego kraju.