Jak wygląda życie po przeszczepie?

Zdrowie

Jak wygląda życie po przeszczepie?

 

Dla biorców przeszczepów, otrzymanie sprawnego narządu daje nową szansę na lepsze życie. Stosowanie się do zaleceń personelu medycznego poprawia jakość życia po przeszczepie. Istnieje przecież wiele aspektów opieki nad nowym narządem, które należy wprowadzić do swojego życia. Przeszczepienie jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, a przystosowanie się do zmian i nauka samoopieki może zająć trochę czasu. Nie należy się jednak zniechęcać. Większość biorców już w krótkim czasie po przeszczepie czuje się znacznie lepiej. Inni potrzebują więcej czasu na dostosowanie się.


Zapobieganie odrzucaniu narządu

Po otrzymaniu nowego narządu, należy prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia tak, aby pozostać w dobrej kondycji i zapobiegać odrzucaniu. Ryzyko odrzucenia przeszczepu maleje wraz z upływem czasu, jednakże nigdy nie znika. Odrzucanie ma miejsce wtedy, gdy układ odpornościowy biorcy narządu rozpoznaje narząd dawcy jako obcy i próbuje go wyeliminować. Istotne jest, aby przestrzegać zasad stosowania leków immunosupresyjnych, harmonogramu wizyt kontrolnych, a każdą, nawet najmniejszą, niepokojącą sytuację od razu zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Tylko kontynuacja ścisłej współpracy z lekarzem transplantologiem i innymi specjalistami gwarantuje bezpieczne przejście przez proces rekonwalescencji i rozpoczęcie nowego życia po przeszczepie.


Zmiany w stylu życia po przeszczepie

Tempo, z jakim następuje powrót do zdrowia dla każdego pacjenta jest indywidualne. Jedno jest pewne, aby życie po przeszczepie przebiegało pomyślnie, należy przestrzegać pewnych zasad. Zostały one wyszczególnione i opisane poniżej.
 

Po przeszczepie wskazana jest zdrowa i zbilansowana dieta. Należy pić odpowiednią ilość wody, aby utrzymywać dobre nawodnienie organizmu. Powinno się spożywać produkty o niskiej zawartości soli, tłuszczu
i cholesterolu. Należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem, który posiada odpowiednia wiedzę i jest w stanie opracować jadłospis, który dostarczy potrzebnych mikro i makroelementów.
 

  • Sport

Wielu biorców przeszczepu powraca do uprawiania sportu, z którego musieli zrezygnować z powodu swojej choroby. Czas na rozpoczęcie aktywności ruchowej, jak również jej rodzaj i czas trwania powinien określić lekarz po dokładnej analizie stanu zdrowia pacjenta. Ćwiczenia nie tylko poprawiają stan zdrowia, ale zapobiegają przyrostowi masy ciała i poprawiają samopoczucie.
 

  • Powrót do pracy

Powrót do pracy lub do szkoły jest możliwy i jak najbardziej wskazany. Należy go uzgodnić z prowadzącym lekarzem transplantologiem, który musi uzyskać więcej informacji dotyczących wykonywanej pracy i ocenić czas powrotu do zdrowia.
 

  • Aktywność seksualna

Oczywiście współżycie jest możliwe po przeszczepie. Należy jednak wstrzymać się od niego przez około 4-6 tygodni od operacji lub do momentu całkowitego zagojenia rany operacyjnej. U kobiet po przeszczepie powraca regularne miesiączkowanie, co zwiększa szansę zajścia w ciążę.
 

  • Podróże

Znaczna poprawa samopoczucia oraz więcej energii zachęca do podróży. Lekarze zalecają wstrzymanie się z podróżowaniem ma czas ok. 2-3 miesięcy, tak aby organizm doszedł do siebie po przeszczepie. Ważne jest, aby planując wyprawę, pacjent posiadał wystarczający zapas leków na cały okres urlopu. Podróż w niektóre miejsca niesie za sobą konieczność dodatkowych szczepień, co zawsze należy skonsultować ze specjalistą, który wystawi odpowiednie zaświadczenie. Należy mieć świadomość tego, iż wyjazd w pewne rejony świata może nie być w pełni bezpieczny.

Stosowanie się do zasad, stały kontakt z zespołem transplantacyjnym oraz zgłaszanie wszelkich obaw są gwarancją na odzyskanie pełnej witalności i zadowolenia z nowego życia po przeszczepie.
 


CHIESI/KB/EDU/53/06/2019

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Dlaczego przestrzeganie zaleceń personelu medycznego jest tak ważne po przeszczepie?

Stosowanie się do zaleceń personelu medycznego po przeszczepie jest kluczowe dla zapobiegania odrzuceniu narządu i utrzymania zdrowia. Regularne zażywanie leków immunosupresyjnych i zachowywanie zdrowego stylu życia jest niezbędne dla sukcesu przeszczepu.

Jakie są kluczowe aspekty do zapewnienia bezpiecznego przejścia przez proces rekonwalescencji po przeszczepie?

Regularne kontaktowanie się z zespołem transplantacyjnym, zgłaszanie wszelkich obaw i przestrzeganie zaleceń medycznych są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego i udanego powrotu do zdrowia po przeszczepie.

Czy powrót do pracy lub szkoły jest możliwy po przeszczepie?

Tak, po przeszczepie powrót do pracy lub szkoły jest możliwy, ale wymaga uzgodnienia z lekarzem transplantologiem i dostosowania do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjenta.

transplantacjadawstwo organówpowikłania po przeszczepie