Tabletka wczesnoporonna – sposób na aborcję w domowych warunkach

Zdrowie

Tabletka wczesnoporonna – sposób na aborcję w domowych warunkach

 

W jakim celu kobiety korzystają z tabletek wczesnoporonnych?

Jedynym celem skorzystania z tabletek wczesnoporonnych jest oczywiście wczesne przerwanie ciąży, która rozwija się w macicy. Aby proces przerwania ciąży był skuteczny, należy przeprowadzić go do 5 dnia po stosunku, przyjęcie tabletek w tym terminie daje najwyższą skuteczność działania. Należy przyjąć odpowiednią dawkę leku mifepristone wraz z lekiem misoprostol. Leki mają za zadanie zahamować wytwarzanie progesteronu, przez co śluzówka macicy nie jest w stanie dalej rozwijać płodu, który niedożywiony obumiera a później zostaje wydalony z macicy.
 

Jak przygotować się do zabiegu aborcji farmakologicznej w domu?

Przed zabiegiem warto przygotować sobie kilka podstawowych rzeczy, które ułatwią przejście przez cały proces:

  • Zapas podpasek,
  • Środki przeciwbólowe np. paracetamol czy ibuprofen. Leków rozkurczowych nie można przyjmować,
  • Wodę do picia,
  • Termofor,
  • Lekkie jedzenie,
  • Ciepły koc na wypadek dreszczy.
     

Można trochę przyśpieszyć proces poronienia, wtedy najlepiej znaleźć sobie zajęcie ruchowe. Aczkolwiek w przypadku silnych dolegliwości bólowych oraz mocnego krwawienia należy dać sobie spokój z ruchem i położyć się. Najlepiej zająć czymś głowę – książką czy filmem. Przed i w czasie aborcji farmakologicznej kobieta powinna jeść i pić, jednakże jednym ze skutków ubocznych są wymioty, dlatego należy przygotować sobie lekkie jedzenie.
 

Tabletka wczesnoporonna a ciąża w późniejszym terminie

Nie ma żadnych badań sugerujących, że po przyjęciu tabletki wczesnoporonnej nie ma możliwości zajścia w ciążę w późniejszym terminie. Zaleca się jedynie, aby po zastosowaniu leków, kobieta nie zachodziła w ciążę podczas tego samego cyklu miesiączkowego.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
W jakim celu kobiety korzystają z tabletek wczesnoporonnych?

Tabletki wczesnoporonnych są używane w celu przerwania ciąży, która rozwija się w macicy. Aby zabieg był skuteczny, tabletki powinny być przyjęte do 5. dnia po stosunku, co daje najwyższą skuteczność działania. Leki hamują wytwarzanie progesteronu, powodując zatrzymanie rozwoju płodu, który następnie zostaje wydalony z macicy.

Czy przyjęcie tabletki wczesnoporonnych wpływa na możliwość zajścia w ciążę w przyszłości?

Nie ma badań sugerujących, że przyjęcie tabletki wczesnoporonnych uniemożliwia zajście w ciążę w przyszłości. Jednak po zastosowaniu leków, zaleca się nie zachodzić w ciążę podczas tego samego cyklu miesiączkowego.

Jakie są skutki uboczne aborcji farmakologicznej?

Skutki uboczne aborcji farmakologicznej mogą obejmować bóle brzucha, krwawienie, nudności, wymioty, dreszcze, zmęczenie. To zależy od organizmu kobiety i każdy może inaczej zareagować na ten proces.

tabletki wczesnoporonnetabletka dzień poantykoncepcja